آرنیکا سیستم ویرا البرز

وب سرویس (API)

وب سرویس (web servise) و Api

اگر با اینترنت سر و کار داشته باشید احتمالا با دو اصطلاح web service  و Api برخورد داشته اید ، این دو اصطلاح با یک دیگر تفاوت هایی دارند و گاها با یک دیگر اشتباه گرفته می شوند . به طور کلی این دو ابزار پر کاربرد در بستر وب سرور هستند ، در ادامه ما شما را با این دو اصطلاح اشنا میکنیم .

ای پی آی (Api) چیست ؟

تعریف Api و کاربرد های آن : Api مخفف کلمه ی Application Programming Inter Face  به معنای رابط برنامه نویسی نرم افزار کاربردی است . که به نرم افزار ها یا اپلیکیشن ها تا با دیگر نرم افزار ها ارتباط بر قرار کند به زبان ساده تر شما می توانید از طریق Api  بین دو اپلیکیشن متفاوت ارتباط برقرار کنید .

به طور مثال اگر شما بخواهید در سایت شخصی خود از جستوجوی گوگل استفاده کنید این کار به وسیله ی Api امکان پذیر است .

وب سرویس (Web service) چیست ؟

تعریف وب سرویس و کاربردهای آن : وب سرویس یک مجموعه از استاندارد ها برای تبادل اطلاعات بین نرم افزار ها و سیستم های مختلف است که اکثرا وب سرویس ها جهت سهولت درارائه ی خدمات به کار گرفته می شوند ، در واقع کار وب سرویس این است که اطلاعات ورودی را از کلاینت ها دریافت کرده و براساس استاندارد ها و توابعی که در وب سرویس تنظیم شده اند نتیجه ای به کلاینت ها ارسال می کنند .

برای مثال اگر شما در پلتفرمی ثبت نام کرده باشید وبرای  ورود  به آن پلتفرم رمز خود را فراموش کرده باشید از طریق گزینه ی رمز خود را فراموش کرده ام برای باز یابی رمز خود را اقدام می کنید که از این طریق برای شما معمولا پیامکی برای تلفن همراهتان یا نامه ای به ایمیل شما ارسال می شود ، که این عملیات نمونه ی بارزی از یک نوع وب سرویس است .

وب سرویس بلیط قطار ، هواپیما و وب سرویس پیامک از نمونه های کاربردی این زمینه است .

به طور مثال اگر شما بخواهید در سایت شخصی خود از جستوجوی گوگل استفاده کنید این کار به وسیله ی Api امکان پذیر است .

تفاوت Api و Web service :

تا به این جا متوجه شدیم که Api وب سرویس برای ارتباط بین سیستم های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند ،درواقع هرکدام ازآنها یک لینک هستند که فرمت خروجی Api به طور معمول jeson و xml است . در صورتی که فرمت خروجی وب سرویس تنها xml است. هردو اینها پل ارتباطی هستند اما باید این نکته را مورد توجه قرار دهیم که همه ی وب سرویس ها Api هستند اما همه ی Api ها وب سرویس نیستند به دلیل اینکه وب سرویس برای انجام عملیات به شبکه نیاز مند است اما Api خیر و عملیاتی که Api قادر به انجام آن می باشد را انجام نمی دهد .

برای درخواست وب سرویس یا Api منحصر به فرد متناسب با نیازتان و مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید تا سرویس مخصوص نیازتان را ایجاد و در اختیارتان قرار می دهیم .

چرا انتخاب تیم ما

برای کسب قدرت بیشتر کسب و کارت و نشان دادن هویت و خدماتت از دنیای اینترنت و مجازی غافل نباش . برای مشاوره و سفارش با ما در ارتباط باش

“همین حالا با ما در ارتباط باشید”                                                

پیوستن به تیم ارنیکا

اگر دوس دارید به  تیم ما ملحق شوید، شرکت ارنیکا همواره مشتاق باهمکاری با شماست تا بتوانیم در کنار یکدیگر آینده ای روشن برای خودمان و دیگران بسازیم

___ آخرین خبرها ___

آخرین وبلاگ ما